Як отримати статус УКР в Польщі після інших країн? У разі відмови у наданні статусу які можливі інші способи легалізації у Польщі?
| | | | |

Як переїхати та легалізуватись у Польщі з інших країн ЄС

У 2024 році все частіше отримуємо запитання від наших громадян: «Як можна переїхати та легально перебувати у Польщі після перебування або захисту в інших країнах Євросоюзу?»

Багато українців через війну змушені були змінити своє місце проживання цілими сім’ями. Серед країн еміграції Німеччина, Чехія, Іспанія, Італія, Ірландія, Канада тощо. Але буває і так, що з тих чи інших особистих причин виникає потреба переїхати до Польщі. Наприклад, бажання перебувати ближче до дому чи до рідних, які там залишаються і мати змогу час від часу приїздити до України.

Як це зробити правильно знають далеко не всі. Постараємось трохи пролити світло на цю тему у нашій статті.

Як отримати тимчасовий захист у Польщі після інших країн Євросоюзу?

Від березня 2022 року громадяни України мають право отримати тимчасовий захист у будь-якій із країн Європи. Але якщо обрана країна наразі вже не влаштовує та з’явилась потреба переїзду до Польщі – зробити це можливо.

Що для цього потрібно:

  1. Найперше – слід відмовитись від захисту у попередній країні перебування та отримати документ, що засвідчуватиме цей факт;
  2. Одразу після його отримання, переїхавши до Польщі потрібно негайно звернутись із дійсним закордонним паспортом та цим документом до місцевого Уженду (Urzad) у справах іноземців із відповідною заявою. Працівники Уженду її зразок нададуть.

Біженці з України мати два «захисти» від різних країн одночасно не можуть. Також що варто взяти до уваги − при анулюванні захисту одразу всід за ним будуть скасовані й всі соціальні виплати.

ВАЖЛИВО: Якщо від статусу тимчасового захисту в іншій країні ви відмовились, проте не отримали статус УКР (pesel UKR) у Польщі, то ви маєте право легального перебування на території країни та ЄС лише 90 днів у рамках безвізу.

Тому відкладати вирішення питання легалізації аж ніяк не варто.

Якщо ж так склалось, що статус захисту в іншій країні ви не отримували, документів які підтверджують легальне перебування в ЄС із 2022 року також немає, то отримати тимчасовий захист у Польщі можливо лише заїхавши туди із території України. Це єдиний можливий шанс все-таки отримати статус УКР. Проте, на жаль, не є гарантією успіху.

Візія рекомендує перед переїздом і отриманням захисту у Польщі заздалегідь звернутись до міграційної служби цієї країни аби правильно оцінити вашу ситуацію та ймовірність можливої  відмови у наданні песеля УКР.

Процедура анулювання статусу тимчасового захисту

Всі країни звісно в одній статті розібрати неможливо, але можна наочно продемонструвати як відбувається скасування статусу захисту у Німеччині. Адже принцип цього процесу не дуже відрізнятиметься у різних країнах.

  1. Слід сповістити Jobcenter про бажання скасування статусу тимчасового захисту;
  2. Потрібно закрити фінансові зобов’язання із Джобцентром. Мається на увазі повернення коштів, якщо ви вже їх отримали за місяць, але плануєте виїзд до Польщі ще на його початку або в середині. Кошти повертаються від дати планованого виїзду з країни;
  3. Після вирішення фінансових питань потрібно закрити рахунок у місцевому банку;
  4. Потрібно також виписатись із місця проживання у Німеччині. Це можна зробити в Kreisverwaltungsreferat (KVR).
  5. Та, нарешті, слід звернутись з оголошенням про переїзд у міграційноу службу адміністрації вашого округу проживання − Landratsamt.

Анулювання статусу тимчасового захисту не варто відкладати до останнього, адже це процес не надто швидкий.

Як легалізуватись якщо у Польщі відмовили у наданні статусу УКР?

Якщо раптом спіткала невдача в отриманні тимчасового захисту у Польщі після інших країн, або ж ви заздалегідь розумієте самі, що шансів і підстав на його отримання у Польщі у вас немає, то легалізувати своє перебування можна також іншими способами:

  • Потрібно знайти роботу та офіційно працевлаштуватись, уклавши договір із роботодавцем – Умова о праце (Umowa o prace). На все про все у вас буде 90 днів, як уже вище зазначалось, тобто доступний безвіз. І поки не спливли дні по біометрії, подати із роботодавцем документи до місцевого Уженду на Карту тимчасового побиту, на підставі офіційної роботи.

Як це можна зробити детально розглядали у нашій статті за посиланням.

Карта побуту. Дозвіл на тимчасове проживання у Польщі. Зразок. Агенція Візія

Недоліки подання документів на Карту побуту:

Це переважно довге її очікування. Буває, що очікують на Децизію (рішення) навіть не один рік після отримання печатки у паспорт.

Неможливість виїздити за межі Польщі, поки не отримано рішення по видачі Карти. На жаль, про це знають далеко не всі українці і потрапляють таким чином «у пастку».

Легалізувати одразу і дитину таким чином не вийде. Потрібна підстава – навчання у Польщі очно хоча б 1 рік або вже наявна Карта побуту у одного з батьків.

Тобто таким чином можна легалізувати і дітей одразу також.

Віза відкривається зараз досить швидко. 10-17 днів, залежно від ситуації та вихідних днів. Із відкритою польською візою можна подорожувати і до інших країн та перетинати кордон до України необмежену кількість разів.

Недоліки відкриття візи у Польщу:

По факту він суттєвий один − відкрити візу у Польщу можна наразі лише на території України, а саме у місті Львів.

Подання не обов’язково особисте, можна подати документи і поштою, проте під час розгляду заяви на отримання візи перебувати потрібно в Україні. Консульство Польщі у Львові перевірить штамп у закордонному паспорті про заїзд.

Як і завжди агенція Візія проконсультує у питаннях перетину кордону та допоможе із вирішенням питання відкриття візи у Польщу телефоном чи у месенджерах за номерами:

+380990915128

+380985414545

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Доброго дня. Скажіть будь ласка, якщо я і мій хлопець маємо тимчасовий захист у Іспанії, та хочемо переїхати в Польщу, як правильно легалізуватися там? Чи можна мені отримати ще один захист, адже я працюю на себе і ФОП оформляти не планую. А от хлопця можна легалізувати і по робочій візі. Але чи правильно я розумію, що без заїзду в Україну він її не зробить?

    1. Доброго дня. Не може бути два захисти в різних країнах. Віза в Польщу відкривається наразі лише будучи в Україні. По ваших питання варто проконсультуватись в Уженді в справах іноземців у Польщі.

    2. Добрий день я 18 березня приїхав до мадріду і мені відказали у тимчасовому захисті так як він умене був у польщі бо в мене була карта поботу я дзвонив вони казали що до 30 червня ще дійсна, я пробув в іспанії рік не лигально а захист у польщі чи можу я приїхати в польщу і отримати карту побуту з ужонду чи мене депортують?

      1. Доброго дня. Таке питання, на жаль, не у нашій компетенції. Потрібно звернутись на гарячу лінію Страж гранічної або до Уженду у справах іноземців в Польщі

  2. Доброго дня чи можливо відмовитись він захисту та візи в Чехії і переїхати в Польщу і там отримати тимчасовий захист і візу

    1. Доброго дня. Як візова агенція в Україні питанням захисту в інших країнах ми не займаємось. Візами – так. Після відмови від візи чеської можна відкрити польську. У Польщі віза і захист це різні речі зовсім, які можуть бути паралельно або щось одне