Нострифікація або підтвердження диплому про освіту
Нострифікація, визнання диплому про освіту у Польщі
Питання підтвердження кваліфікації за кордоном останнім часом набуває все більшої актуальності. Адже велика частина наших громадян виїхала в Польщу та інші країни через війну в Україні, а також багато хто втратив роботу на батьківщині. Серед них і висококваліфіковані працівники в різних сферах трудової діяльності.
Є 2 категорії працівників, кому нострифікація диплому для роботи за кордоном не потрібна. Це ті, хто здобув спеціальність в Україні, але звання магістра здобуватиме в Польщі. А також абітур’єнти, що проходитимуть аспірантуру безпосередньо в Польщі за цільовою спеціальністю.
Решті ж українців для того щоб працювати по спеціальності в Польщі потрібно буде пройти дану процедуру.
Отже, як відбувається підтвердження диплому в Польщі?
Процес визнання диплому про освіту відбувається у два етапи.
1 етап передбачає звернення в Міністерство освіти і науки Республіки Польща за наявності таких документів:
- Заява для визнання диплому – wniosek
- Оригінал з додатками до диплому українського ВНЗ
- Завірені нотаріусом копії диплому з додатками
- Переклад від присяжного перекладача в Польщі диплому з додатками
Документи краще відправити поштою, як рекомендований лист за цією адресою: Departament Wspolpracy Miedzynarodowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyzszego, 00-529 Warszawa, ul. Wspolna 1/3
Але можна зробити це іншим способом, а саме через додаток ePUAP.
Після подачі документів триватиме їх розгляд до трьох тижнів. Розгляд документів є безкоштовним. Після його успішного завершення та визнання освіти заявник отримує довідку, з котрою потрібно буде звернутись до обраного ВНЗ в Польщі.
2 етап передбачає обрання ВНЗ і факультету найбільш відповідного спеціалізації заявника, яка отримана в Україні і подання туди документів. Для деяких спеціальностей, таких як лікар, юрист, може знадобитись додаткове складання тестів чи екзаменів.
Після обрання вищого навчального закладу буде потрібно подати відповідний перелік документів:
- Заяву на нострифікацію − podanie o nostryfikacje dyplomu
- Довідка, отримана в Міністерстві науки і освіти Польщі
- Автобіографія, складена на польській мові
- Оригінал з додатками до диплому українського ВНЗ (також копії і переклади)
- Шкільний атестат або ж Свідоцтво, що видані в Україні в оригіналі. А також копії та переклади, завірені попередньо
- Заява про непроходження раніше в Польщі нострифікації диплому
Рішення щодо нострифікації здійснюватиметься до 90 днів спеціальною комісією. В разі необхідності складання додаткових екзаменів рішення може бути прийняте значно швидше.
В разі ж відмови у нострифікації заявник може оскаржити рішення, подавши заяву про це ректору університету. Для позитивного завершення справи заявника можуть попросити пройти певні курси по спеціальності або відповідне стажування.
Повернення коштів за нострифікацію
Процедура визнання диплому про вищу освіту є платною і може коливатись від двох тисяч до шести тисяч злотих, не залежно від позитивного чи негативного розгляду справи. Але в окремих випадках частина коштів або й вся сума повертається заявнику.
Повернення можливе в разі, якщо заявник вважається безробітним та зареєстрований в польському Ужонді праці – Urzad Pracy. Заява подається до Ужонду відповідно до місця проживання на території Польщі. Вона складається згідно зразка на українській, англійській або польській мові та подається в електронному або ж паперовому варіанті. Для подачі заяви є необхідною наявність Довіреного профілю.
У заяві вказуються дані заявника згідно документу, що засвідчує особу, PESEL, польська адреса заявника, назва та адреса ВНЗ в Польщі, де проходило визнання диплому і вартість процедури.
Плюс потрібно коротко описати особисті підстави для прохання про повернення коштів.
Ужонд праці укладе договір із заявником про відшкодування коштів. Гроші повертатимуться через той же Ужонд праці.
В разі виникнення питань щодо процедури нострифікації диплому за кордоном чи необхідності допомоги в цій важливій справі ви можете звернутись до нас за консультацією.
вітаю, підкажіть, будь ласка,якщо виїхали в Україну і затрималися більше,ніж на 30 днів( за медичними показаннями)чи повернуть нам потім статус укр та чи не втратимо виплати? дякую…
Згідно досвіду наших громадян один раз можна повернути статус.