Нові умови перетину кордону до країн Шенгену від листопада 2024 року
Раніше у нашій статті ми розповідали про нову систему ETIAS, але впровадження у дію відкладалось на невизначений термін. Та зараз стало відомо про часткове її застосування та зміни в умовах виїзду українців за кордон уже від 10 листопада цього року. Мова йде про підсистему EES.
Що таке ETIAS простими словами? – це електронна система паспортного контролю виїздів та в’їздів за кордон осіб, що не є громадянами країн Шенгенської угоди. EES є складовою частиною системи ETIAS та працюватиме безпосередньо на кордонах.
Які зміни чекають на українців із впровадженням системи EES з 10.11.2024 року?
У Євросоюзі анонсували 16 серпня які будуть зміни для громадян третіх країн при перетині кордону до зони Шенгену вже від листопада 2024 року:
- Електронна перевірка біометричних даних подорожуючого;
- Відміна проставляння у закордонних паспортах штампів про перетин кордону
У ЄС впевнені, що нова система спростить та прискорить у часі проходження паспортного контролю на пунктах пропуску. А також зробить неможливими підробки паспортів чи штампів виїзду.
Які права також отримує прикордонна служба разом із введенням у дію нової системи контролю:
- Безпомилкове встановлення особи подорожуючого;
- Вчасне встановлення наявності перевищення терміну перебування за кордоном та використаних уже днів по безвізу чи візі;
- Недопущення заїзду нелегальних мігрантів до країн Шенгену
Перетин кордону для українців по безвізу в межах Entry-Exit System (EES)
Отже, EES – це автоматизована IT-платформа для фіксації факту перетину кордону до чи із Шенгенської зони.
Від листопада цього року вона буде контролювати виїзди та заїзди, в тому числі і громадян України, котрі збираються виїхати за кордон «по біометрії» тобто у межах дії безвізового режиму або по шенгенській візі типу С.
Що саме фіксувати система EES на кордоні:
- Особисті дані особи;
- Вид документу для виїзду за кордон. В Українців це закордонний паспорт;
- Відбитки пальців та фото обличчя;
- Дату, час і найменування пункту пропуску із країною Шенгену
- Також фіксуватиметься факт відмови або заборони у виїзді за кордон, за наявності такого
Діюча на даний момент «ручна» система реєстрації перетину кордону займає надто багато часу, а також:
- Не гарантує достовірних даних про перетин кордону. До прикладу, зачасту трапляється так, що штамп у паспорті відсутній коли він повинен проставлятись;
- Існують уже постійні проблеми у прикордонників та самих подорожуючих із виявленням Перевищення ліміту перебування за кордоном та складність у підрахунку вручну ще наявних днів по безвізу.
* З останнім питанням від клієнтів менеджери Візії стикаються постійно.
Нова система контролю EES працюватиме абсолютно на всіх наземних, залізничних пунктах пропуску, а також морських портах та в аеропортах. А тому, українці можуть від листопада уже враховувати також, що їх пересування, перетин кордонів та ліміти перебування у зоні Шенгену чітко фіксуватимуться та дотримуватимуться.
Візія нагадує, що у рамках безвізового руху нам доступно до 90 днів перебування у країнах Шенгену протягом одного півріччя, 180-ти днів.
Дозвіл на виїзд. Від підсистеми EES з листопада 2024 року до ETIAS на початку 2025 року
Впровадження електронної системи перетинів кордону EES є початком та передумовою до впровадження повноцінно системи ETIAS з 2025 року, а саме цифрових дозволів на перетин кордону.
Поняття EES та ETIAS часто плутають між собою. Проте, EES є лише системою фіксації перетину кордону та ідентифікації особи та є частиною ETIAS, коли ETIAS − Європейська система інформації та авторизації подорожей – передбачає також і отримання електронного дозволу на виїзд до Шенгенської зони. Її запуск попередньо планується на першу половину наступного року.
ETIAS діятиме як для українців, так і для ще 59-ти країн, що не належать до Шенгенської угоди. Сюди входить тепер і Великобританія.
Нова система передбачатиме необхідність отримання дозволу на в’їзд до 30-ти країн Європи загалом.
Цифровий дозвіл буде надаватись одноразово терміном на 3 роки. По закінченні цього сроку його потрібно буде поновлювати. Вартість отримання дозволу буде складати для дорослих від 18-ти до 70-ти років 7 євро.