Печатка або штамп про очікування карти побуту. Важливі питання
Українці, котрі вирішують подати документи в 2023 році на карту побуту (karta pobytu) повинні розуміти декотрі нюанси.
З основного:
- Розгляд заяви може тривати мінімум від 3 місяців
- Скласти вньосек (wniosek) на карту можна навіть в останній день свого легального перебування у Польщі
- При очікуванні децизії (decyzja) по карті легально весь час перебувати на польській території
Здається, що все достатньо просто та зрозуміло, але це лише на перший погляд. В нашій статті розглянемо детальніше всі аспекти та «підводні камені» очікування карти побуту.
Що значить «перебувати на печатці»?
Перебування на печатці або штампі в Польщі простою мовою означає, що заявник вже подав документи, склав вньосек на карту побиту. Відповідне воєводство (województwo) прийняло його документи і українець законно продовжив право на перебування на території Польщі.
«Перебування на печатці» вважається легальним навіть якщо у заявника закінчились дні безвізу, віза або карта побуту.
Поговоримо про аспекти такого перебування в Польщі, тобто поки заявник ще не отримав децизію (рішення) про видачу або відмову у карті.
Як і де ставиться печатка про очікування карти побиту?
Згідно статей 108 і 206 про тимчасовий і сталий побит Закону про іноземців в разі своєчасного подання вньоску на карту і відсутності неточностей в документах або швидкого їх виправлення штамп у закордонний ставить воєвода (wojewóda).
Печатка або штамп воєводи свідчить про коректність та прийняття документів, а також, що найважливіше, про легальність перебування іноземця в Польщі до прийняття рішення по даній справі.
Ось тут і виникають перші проблеми, адже:
- Штамп ставиться не відразу по поданні документів, а після їх перевірки та погодження чи «донесення», виправлення документів
- Сама по собі подача документів не легалізує перебування в Польщі, поки не проставлено штамп в паспорті
Віза, дні біометрії або попередня карта можуть вже закінчитись на цей момент і це є основною причиною хвилювання заявників на карту.
Коли саме перебування по печатці, штампу набуває легальності?
Все частіше факти подачі документів та карту та отримання печатки зовсім не співпадають у часі. В певні воєводства потрібен додатковий запис в Ужонд (Urząd) щоб поставити штамп в паспорт вже коли документи на статусі «перевірено». А в деяких воєводствах потрібно чекати виклику телефоном.
Останнім часом штамп у паспорт ставлять одночасно із взяттям біометричних даних, відбитків. В разі не проставляння одразу печатки її можуть поставити на самому вньоску або ж видати спеціальну довідку.
Проте, може бути і таке, що заявник взагалі жодних підтверджень не отримує, особливо якщо подання заяви було у поштовому форматі.
Тут поняття «перебування на штампі» є досить розмитим. Разом з тим прийняття документів чи прохання донести додаткові документи стають підставою легального подальшого перебування в Польщі.
*Паралельно з цим якщо в українця є діюча віза, безвіз чи інша карта, то вони залишаються дійсними та надають відповідні права до терміну їх закінчення або ж отримання позитивного рішення по карті побиту, залежно, що наступить раніше.
Коли закінчується легальне перебування на підставі штампу?
В разі прийняття рішення про видачу карти побиту законне перебування на території Польщі звісно продовжується. І не важливо чи тільки вийшла децизія, чи її вже видали чи вже оформили сам пластик.
Тепер перебування легалізується вже не на підставі штампу очікування, а на підставі позитивної децизії про видачу карти побиту.
Зовсім інша ситуація з відмовою у карті побуту. В такому разі існує правило про повернення в Україну до 30 днів від моменту настання чинності рішення або децизії відмови у карті.
Цей період почне рахуватись:
- З моменту припинення розгляду. Тобто якщо заявник не доніс потрібні документи
- Коли вийшла децизія про відмову у карті і заявник не має намірів подавати на апеляцію
- Коли заявник подав на апеляцію та її програв
Подати на апеляцію можна протягом 14ти днів від отримання рішення про відмову.
Які права надає штамп або печатка очікування карти побиту?
Основна перевага вже є зрозумілою з інформації вище. Це законне перебування на території Польщі до моменту отримання рішення по карті. Ось тут і починаються «підводні камені».
Чи можна офіційно працювати в Польщі на підставі штампу?
Тут потрібно розуміти на підставі чого саме відбувалось подання на карту побуту. Якщо підставою було працевлаштування з наявністю відповідних дозволів на роботу, то звісно, працювати можна. І саме в того роботодавця, з котрим подавались документи на карту.
На жаль, виключенням є сезонна робота. Вона не дає права подання на карту.
Працювати під час очікування посвідки також можна:
- Власникам карти поляка (karta polaka)
- Тим, особам, які перебувають в Польщі як біженці (PESEL зі статусом UKR)
- Студентам і випускникам польських ВНЗ і шкіл
- Науковцям
Перебування по печатці не дозволяє, але і не забороняє офіційне працевлаштування. Тому, знаходячись легально в Польщі українець має право отримати Запрошення на роботу – Освядчення (Oświadczenie), Зезволення (Zezwolenie) і офіційно працювати очікуючи на рішення по карті.
Чи можна змінювати роботодавця чекаючи на карту побуту?
Це питання доволі складне і суперечливе. Адже, в теорії це можливо, та на практиці не так просто змінити роботу.
Що необхідно зробити для зміни роботодавця:
- Подати заяву в Уженд про звільнення з роботи протягом 14-ти днів
- Заявити в цей же Уженд про прийняття на нову роботу в термін 30-ти днів після звільнення з попередньої роботи
- Скоординувати подальші дії та необхідні документи з Ужендом
На третьому етапі можуть виникнути певні проблеми чи труднощі. В залежності від вакансії та її затребуваності у воєводстві заявника, а також згідно правил конкретного Ужонду можуть запросити донести додаткові документи або взагалі повідомити про неможливість зміни місця роботи.
Переважно змінити місце праці Уженди все-таки дають змогу. В такому разі буде потрібно донести до вньоску заповнений новим працедавцем Додаток 1 і дозвіл на виконувану роботу.
Зачасту виникають труднощі саме із дозволом на роботу. Адже потрібне Освячення (Oświadczenie) чи Зезволеніє (Zezwolenie) від нового роботодавця. Зезволення оформляється досить довго, від 40 днів і до кількох місяців, що унеможливлює його подання в термін 30 днів від звільнення з попередньої роботи. З Освяченням ситуація простіша. Воно оформляється зазвичай 2-7 робочих днів.
Чи можна очікуючи карту виїжджати в інші країни Шенгену або в Україну?
Перебування в Польщі на підставі штампу очікування карти є легальним до моменту отримання децизії по карті, скільки б це очікування не тривало. АЛЕ, виїздити в інші країни чи на батьківщину не дозволяється лише на основі печатки.
І що є більш серйозною проблемою − повернення в Польщу є неможливим на підставі лише штампу!
Цей парадокс створює для українців чимало проблем. Навіть якщо заявник виїхав додому на 1 день, назад повернутись уже не зможе лише маючи печатку в паспорті. Для цього буде необхідна наявність інших підстав − відкриття польської візи або ж проходження коридору в Україні 90 днів для відновлення днів безвізу.
В даному випадку віза є кращим рішенням, адже дасть право перетину кордону при необхідності необмежену кількість разів протягом календарного року як в Україну, так і інші країни ЄС. Віза припинить логічно свою дію по виходу позитивної децизії на отримання карти.
Як діє та рахується безвіз під час очікування карти по штампу?
Всі вже знають, що шенгенські короткострокові візи та безвізовий режим дозволяють перебувати 90 днів протягом півріччя в Польщі та інших країнах Шенгену. Яким чином це накладається на штамп про очікування карти?
Існує вислів «акції та пільги не сумуються». В нашому контексті це означає, що безвіз не вважається активним та припиняє свою дію, адже людина вже й так перебуває в Польщі легально на підставі штампу в паспорті. Безвіз, якщо простою мовою, «згоряє» при очікуванні карти. Так, як зазвичай термін очікування децизії перевищує цих 90 днів або 3 місяці біометрії.
Після проходження цього періоду у заявника немає змоги виїздити в інші країни шенгенської зони чи в Україну. Знову-таки відкриття річної польської візи вирішує дану проблему.
Як діяти якщо штамп чи печатку в паспорт так і не поставили?
Українці, на жаль, доволі часто стикаються з цією проблемою і потрапляють в ситуацію невизначеності. Коли дні біометрії або ж візи закінчились, підтверджень подання документів на карту побиту в людини немає ніяких, а до того ще й лякають звідусіль перевірками.
Перше, що може зробити заявник в такій ситуації – заспокоїтись. Бо навіть якщо жодного підтвердження нема на руках, але документи все-таки дійсно подані, то перебування в Польщі вважається абсолютно легальним.
Це цілком легко перевіряється за необхідності в електронній базі Уженду в справах іноземців. В ній буде зазначено статус знаходження українця в Польщі як законний.
Звісно спокійніше «мати на руках хоч» якесь підтвердження, проте його відсутність не є вироком і боятись депортації чи інших проблем не варто.