Перетин кордону з дітьми: Зміни у правилах. Які документи потрібні?
Війна в Україні внесла корективи у правила виїзду за кордон, в тому числі і для неповнолітніх осіб. Наразі діють дещо спрощені правила перетину кордону у межах воєнного стану.
Основним є те, що при виїзді за кордон із одним з батьків чи постійних опікунів для дитини не потрібна згода на виїзд від іншого із батьків. Але є певні вимоги до переліку документів, включаючи дозвільні документи. Про це детально розповідаємо у нашій статті.
Які документи потрібні для виїзду за кордон з дитиною у 2024 році?
Першим і основним документом для перетину кордону із дитиною є її закордонний паспорт або, в окремих випадках, Свідоцтво про народження. Щодо наявності лише Свідоцтва для виїзду за кордон є певні протиріччя, котрі залежать від країни в’їзду, а часто і від окремих працівників прикордонної служби.
Тому, Візія рекомендує навіть немовлятам оформляти закордонний паспорт, що убереже вас від неприємних сюрпризів. Тим паче, що це можна зробити навіть одразу після народження дитини.
Щоб поїхати із дитиною, котрій уже виповнилось 14 років до таких країн як Грузія або Туреччина достатньо буде пред’явити внутрішній український біометричний паспорт (ID картка).
Окрім цього, для виїзду за кордон у межах безвізового руху чи по діючій національній візі є обов’язковою медична страховка подорожуючих за кордон для всіх осіб, включно із дітьми. Оформити її потрібно на весь період планованого перебування за кордоном.
*Ви маєте змогу оформити поліс страхування звернувшись до Візії онлайн. Страховку достатньо буде пред’явити прикордонній службі у смартфоні. Це електронний документ із підписами кьюар-кодом страхової компанії.
Чи потрібен Дозвіл від батьків на виїзд дитини за кордон?
Згідно інформації на офіційному сайті ДПСУ, під час дії режиму воєнного стану в Україні:
Дозвіл для виїзду дитини за кордон потрібен лише від одного із батьків у разі ще недосягнення дитиною віку 16-ти років і виїзду за кордон у супроводі таких осіб: бабусі і дідуся, повнолітніх братів і сестер, прийомних батьків чи інших тимчасових опікунів, що отримали від батьків відповідну заяву оформлену органом опіки.
Додатковим документом для виїзду дитину за кордон у цьому випадку буде її внутрішній паспорт або Свідоцтво про народження.
Чи треба Дозвіл від батька при виїзді за кордон із дитиною?
Станом на кінець 2024 року якщо дитина до 16 років виїздить за кордон із одним із батьків, то дозвіл від матері/батька не потрібен.
Себто, якщо дитина перетинатиме кордон із матір’ю чи батьком або ж з одним із постійних опікунів, то від іншого не вимагається нотаріальна згода на виїзд. На кордоні буде достатньо закордонного паспорту та оригіналу Свідоцтва про народження дитини.
Які документи потрібні для оформлення Дозволу для перетину кордону дитині?
Згода або Дозвіл на виїзд за кордон дитині оформляється у будь-якого приватного чи державного нотаріуса в країні знаходження батьків. Наприклад, якщо батько дитини знаходиться у Польщі, то згоду на виїзд дитини він оформлює там.
Ціна на послугу нотаріуса може варіюватись від 700 грн за один примірник і вище. Для оформлення дозволу потрібно підготувати наступні документи:
- паспорти батьків – внутрішні і для виїзду за кордон;
- ідентифікаційні номери батьків;
- свідоцтво про народження дитини.
В Україні Дозвіл на виїзд має стандартизований вигляд Заяви на спеціальному бланку із підписами та реквізитами нотаріальної кантори, а також засвідченими нотаріусом підписами батьків.
Дозвіл на перетин кордону дитині та відкриття візи в Польщу
У разі необхідності відкриття дитині до 18 років національної візи у Польщу на навчання чи по Карті поляка або гостьової візи, дозвіл на виїзд за кордон є обов’язковим пунктом до пакету документів.
До того ж згода повинна бути оформлена від обох батьків, незалежно від того чи дитина буде перетинати кордон із одним із них чи самостійно чи у супроводі третіх осіб.
Дозвіл на виїзд може бути складений в Україні чи у Польщі один від обох батьків одразу або ж окремо від кожного.
Якщо батьки розлучені, то дозвіл від обох батьків все одно буде потрібен для відкриття дитині візи у Польщу.
Які існують виключення:
- У разі смерті одного із батьків на візу подається лише Свідоцтво про його смерть;
- Якщо батько вважається безвісти зниклим, позбавленим батьківських прав чи таким, що не бере участі в житті дитини, то потрібна довідка про рішення опікунської ради матері-одиначці;
- Якщо ж батько служить в ЗСУ, то у такому випадку потрібна довідка із ТЦК про цей факт.
Виїзд за кордон дітей 16-17 років без супроводу батьків
Дитина, котрій на момент планованого перетину кордону уже виповнилось 16 чи 17 років, має змогу самостійно перетинати кордон без будь-чийого супроводу у межах виїзду по безвізу. Для цього не потрібні будуть дозволи на виїзд від батьків.
Дитині 16 та 17 років для самостійного виїзду за кордон потрібно обов’язково оформити поліс медичного страхування.
*Агенція Візія акцентує вашу увагу, що страховиком та покупцем страховки на дитину має виступити будь-яка повнолітня особа. Неповнолітня особа не може оформити поліс медичного страхування на себе самостійно!
Перетин кордону з дітьми, котрі перебувають у Польщі на тимчасовому захисті. Cтатус Pesel UKR
Головним документом, що засвідчує тимчасовий захист (PESEL UKR) у Польщі для українців є електронний сертифікат Diia.pl у мобільному додатку mObywatel. Лише цей електронний документ разом із дійсним закордонним паспортом дає право перетинати кордон Польщі до України, а також до інших країнах Шенгенської зони.
Завантажити цей додаток на телефон можуть повнолітні особи, а також діти від 13 до 18 років.
*Візія акцентує, що паперовий документ, виданий місцевим Ужендом (Urzad) про надання PESEL UKR, не є документом, що дає право перетину кордону!
Для дітей до 13 років включно один із батьків чи опікунів, з котрим дитина отримувала песель УКР, має завантажити дані на дитину до свого профілю Diia.pl. Детальну інструкцію, як це зробити, Ви знайдете за цим посиланням.
Перетин кордону дитини до 13 років у разі втраті статусу захисту батьками
Якщо один із батьків (опікунів), до профілю якого були завантажені дані про дитину до 13 років, отримав, а інколи лише тільки подав документи у Польщі на Карту побуту, то електронний сертифікат Diia.pl стає неактивним через анулювання захисту не тільки для нього/неї, але й для дитини!
Адже українець, котрий подався на Карту побуту і ще не отримав пластик, може у будь-який момент втратити статус UKR і, відповідно, право на в’їзд до Польщі на підставі Diia.pl. На жаль, Уженди не інформують про це заявників завчасно.
В такому випадку, щоб дитина мала законну підставу для в’їзду до Польщі, потрібно буде оформити національну візу із метою навчання у Польщі або ж гостьову візу на підставі Карти побуту, уже наявної у одного із батьків.
Також, у цьому випадку один із батьків дитини матиме право подати документи дитині на оформлення Карти побиту на підставі возз’єднання сім’ї.
Перед тим, як планувати поїздку за кордон або ж виїзд за межі Польщі із дітьми, агенція Візія рекомендує ознайомитися з актуальними правилами та вимогами, і переконатися, що подорож вашої дитини відповідає всім законодавчим нормам і не буде скасована в останній момент!
Для консультації з питань перетину кордону та допомоги із відкриттям національної візи типу D у Польщу для навчання, гостьової візи або ж візи на підставі отримання Карти поляка запрошуємо звертатись до менеджера Візії у зручний вам спосіб:
+380990915128 (вайбер, телеграм, вацап)
+380985414545 (вайбер, телеграм)
Добрий день. При виїзді зараз з України до Польші, чи при перетину кордону питають скільки маєш грошей , якщо їдеш
в гості з дітьми
Так, майже у всіх. Скільки коштів залежить на який термін їдете. На тиждень треба хоча би 500 злотих на кожного. Також обов’язково потрібно мати страховки туристичні на кожну особу