Підвищення зарплати в Польщі у 2024 році
В Польщі перебуває близько 1,5 млн наших громадян. Більше 80% із них офіційно працюють. Багато українців залучені до некваліфікованої роботи, відтак заробляють наразі небагато.
Але, з новим 2024 роком доходи зростуть навіть за мінімальної ставки, адже підвищення зарплати буде у всіх без виключення. Гарною новиною є те, що підвищення буде справді відчутним. Ставка практично подвоїться.
Що означає офіційне працевлаштування у Польщі ?
Перш за все, офіційна праця для українців завжди передбачає легальне перебування у Польщі:
- по відкритій робочій візі,
- на підставі очікування чи вже наявної Карти побиту
- по візі на підставі Карти поляка
- по безвізу (не більше 90 днів у півріччі)
- або згідно отриманого дозволу на працю громадянам під тимчасовим захистом у Польщі
Також офіційне працевлаштування базується на правових трудових відносинах між роботодавцем та працівником, а також передбачає щомісячну оплату податків фірмою за кожного робітника.
У Польщі є два найпоширеніші види договору між працівником і роботодавцем: Трудовий договір (Umowa o prace) і Цивільно-правовий контракт (Umowa zlecenie)
Умова о праце передбачає:
- оплату соціального внеску роботодавцем за робітника
- неможливість швидкого анулювання договору між сторонами (робітник зобов’язаний попередити про звільнення за 2-3 місяці)
- підпорядкування польському Трудовому законодавству
- гарантію оплачуваних відпусток та лікарняних
- додаткову оплату за понаднормові години праці, згідно умови
На підставі Умови Злеценя:
- оплата по відпрацьованих годинах
- немає обмежень у верхніх чи нижній межі відпрацьованих годин в тижні
- відпускні та лікарняні відшкодовуються згідно погодження між працівником та працедавцем
соціальне страхування оплачує роботодавець (ZUS)
Існують також ще такі робочі договори, які зустрічаються значно рідше:
- B to B контракт – в основному використовується в IT сфері.
- Umowa o dzieło – Умова на виконання конкретної задачі. Такий договір підписують зачасту в діяльності, пов’язаною із творчістю.
На скільки зросте заробітна плата в Польщі у 2024 році
Згідно постанови Уряду, що погоджена 14 вересня цього року, наступного року мінімальна оплата для офіційно працевлаштованих громадян становитиме:
- від 1 січня 2024 року – 4242 злотих. Це 36353 гривень брутто;
- від 1 липня 2024 року – 4300 злотих. 36850 гривень брутто.
Робітники, котрі мають оплату згідно відпрацьованих годин отримуватимуть:
- від 1 січня погодинну оплату в розмірі 27,7 зл брутто;
- від 1 липня наступного року – 28,1 зл брутто.
Але, слід розуміти, що по відрахуваннях робітники будуть отримувати фактично меншу суму. Наприклад, зарплата «чистими» із 1 січня буде становити приблизно 3222 зл, а від 1 липня 2024 року – приблизно 3 261 зл.
Попередньо, зростання мінімальної ставки по зарплаті у Польщі торкнеться приблизно 3,6 мільйони найманих робітників. Відтак, велика кількість наших громадян відчують суттєве покращення свого фінансового становища та якості життя у країні на рівні із громадянами Польщі.
Які спеціальності є найбільш затребуваними у Польщі
Станом на кінець 2023 року, згідно даних Європейського статистичного бюро, безробіття у Польщі складає лише 3%. Цей відсоток є меншим тільки в Чехії і становить частку 2,1%.
Зараз у Польщі спостерігається дефіцит робітників двадцяти семи професій.
Найбільш гострою є нестача у таких спеціальностях: зварювальник і слюсар, водій пасажирських перевезень та вантажівок, тракторист, будівельник, тесляр, покрівельник, електрик, кухар, механік, монтажник на будівництві, муляр і штукатур, оператор та механік землекопальних машин, оператор-різальник.
У сфері медицини є потреба у: лікарях, медсестрах, акушерах, спеціалістів із психології та психотерапевтах, фізіотерапевтах та масажистах, доглядальниках за престарілими людьми, а також особах з інвалідністю.
У сфері освіти актуальні вакансії: викладачів професійного і технічного навчання, вчителів в загальноосвітні заклади, вчителів спецшкіл та в інтеграційні, підготовчі класи.
*Наголошуємо, що ви завжди можете звернутись до агенції Візія за допомогою у працевлаштуванні чи відкритті робочої візи у Польщу терміном на рік.
Відкриття свого бізнесу в Польщі
В останні 2 роки у зв’язку із війною в Україні постійно зростає в Польщі кількість підприємців з України. Частка українських бізнесменів складає 47%.
Від початку поточного року щомісячно відбувається приріст ФОП на більше ніж 2000. Від всіх іноземних підприємств на території Польщі 67% становлять українські. А також, ця частка становить 10% від нових компаній в першому півріччі 2023 року. Відповідні статистичні дані оприлюднив Польський економічний інститут.
Бізнесмени з України отримують аналогічні права та обов’язки нарівні із поляками. До прикладу, при реєстрації ФОП вони мають право використати пільги, тобто грошову допомогу на відкриття свого бізнесу.
*Варто зауважити, що в разі якщо український підприємець не знаходиться у Польщі під тимчасовим захистом, то для легального перебування там він повинен оформити Бізнес візу, робочу візу або ж подати документи на Карту побиту на підставі ведення власної справи.
Агенція Візія допоможе швидко та без проблем відкрити бізнес-візу, робочу візу та інші.
Також, за потреби оформляємо потрібні документи для всіх типів віз окремо:
- Реєструємо анкету до Візового центру;
- Оформляємо страхування відповідно до діючих вимог Консульства;
- По запиту з Уженду оформляємо робоче Запрошення від польської фірми
- Подаємо документи без особистої присутності у Львові
Для консультації або допомоги з оформленням документів запрошуємо звертатись да нас зручним способом:
+3809900915128 (Viber, Telegram, WhatsApp)
+380985414545 (Viber, Telegram, WhatsApp)