Статус PESEL UKR у 2024 році. Відповіді на основні питання
Дуже часто стикаємось із питанням по легалізації від українців, котрі перебувають у Польщі на підставі тимчасового захисту та отримали PESEL з приміткою UKR.
PESEL UKR − це спеціальний документ для українців у Польщі, що підтверджує їхній статус біженця і надає: можливість легального перебування на території Польщі, право на працевлаштування, соціальні виплати та доступ до медицини.
У даній статті даємо відповідь на найпоширеніші питання наших клієнтів про статус UKR.
На який термін особа зі статусом UKR може виїхати в Україну?
За один раз можна виїхати в Україну на термін не більше 30-ти днів. У разі порушення цього правила людина втрачає статус укр, а разом з ним і соціальні виплати. Досить часто трапляється так, що людина перебувала за межами Польщі значно менше, аніж 30 днів, проте статус все одне зняли.
* Тому, агенція Візія рекомендує при виїзді з Польщі просити прикордонника все-таки поставити штамп виїзду в Україну. А вже при поверненні назад до Польщі показати додаток Dia Pl. У разі втрати статусу тоді буде легше довести, що ваше перебування не перевищило 30 дозволених днів.
Чи я можу з PESEL UKR подати документи на Карту побуту?
Так, від 01.04.2023 особи під тимчасовим захистом у Польщі мають змогу подати документи на Карту побуту у Польщі. Але є певні обмеження. Ви повинні офіційно працювати, бути кваліфікованим працівником або вести у Польщі свій бізнес. Подати документи на карту можна лише за цих обставин.
Варто також розуміти, що процес отримання Карти досить тривалий, в кращому випадку може бути 3 місяці, а в гіршому − навіть більше року. Очікуючи на Карту побиту виїздити за межі Польщі небажано. Це може вплинути на розгляд по справі.
Скільки є часу щоб оформити статус УКР по приїзду до Польщі?
Ви маєте 30 днів відраховуючи від дати заїзду у Польщу щоб подати заяву на оформлення PESEL UKR. Або ж переоформити свій звичайний PESEL на UKR, якщо колись уже малий такий в Польщі.
Але, звичайний ваш номер PESEL повинен тоді бути оформлений ще до початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Потрібно звернутись до місцевого Уженду (Urząd) для його оновлення, сам же номер не зміниться.
Як можна виїжджати з дитиною, якщо в неї є статус УКР?
Восени 2023 року у додатку myObywatel було створено спеціальний розділ на дітей. Туди потрібно підтягнути їх документи. Що для цього потрібно:
- у дитини має бути свій номер PESEL UKR
- песель дитини має бути зв’язаний із номером песеля батьків. Тобто при оформленні песеля зі статусом УКР батьки мають вказати дані на своїх дітей також.
Чи можна маючи песель УКР виїжджати в інші країни Європи, Туреччину, Єгипет, тощо?
Так, можна. Термін повинен не перевищувати 30 днів також. А також, необхідно буде зупинити отримання соціальних виплат та іншої грошової допомоги, наприклад на дітей, на час вашої відсутності у Польщі. Це можна зробити звернувши із запитом до ЗУСу (ZUS).
У разі якщо цього не зробити, Польща змусить вас потім відшкодувати оплачені уже кошти. Зрозуміло, що це не надто приємна ситуація і краще такого уникнути.
З яких причин українець може втратити статус УКР?
Причин може бути багато, але ось головні з них:
- перебування за межами Польщі більше 30-ти днів
- якщо була заміна документів, наприклад закордонного, українського паспорту і ви не повідомили про це ЗУС
- у разі ігнорування запитів та листів від ZUSу, у тому числі запити із метою виявити ваше місцезнаходження на даний момент
- у разі отримання вами статусу захисту в інших країнах
Як відновити статус UKR, якщо він помилково втрачений?
Якщо у вас не було ніяких порушень, що передують втраті статус, то тоді потрібно звернутись до найближчого вам Уженду та подати заяву додавши до неї PESEL UKR, а також паспорт. В заяві треба буде чітко зазначити дати виїзду та повернення до Польщі.
* Також важливо: один раз можна відновити статус УКР, якщо ви перевищили ліміт перебування за межами Польщі у 30 днів, але лише один раз.
Як перевірити чи дійсний статус УКР?
Зробити це можна на сайті gov.pl, а саме у розділі “Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL”. Потрібно залогуватись в особистому кабінеті за допомогою Довіреного профілю, чи профілю у польському банку.
Якщо поруч зі Status cudzoziemca буде наявна просто риска чи підпис UKR − тоді усе гаразд. Статус є. У разі, якщо написано будь-що інше, то треба звернутись у місцевий Уженд, у якому було оформлено номер песеля UKR
Також можна перевірити особисто, одразу в Уженді за місцем проживання, чи Уженді, де ви отримували песель УКР.
Чи продовжила Польща тимчасовий захист до 04 березня 2025 року?
UPD: НОВИНИ від 21 лютого
Президентом Польщі підписано та продовжено дію Спецзакону для біженців до 30.06.2024.
Проте, очікується, що надалі тимчасовий захист буде продовжено услід за іншими європейськими країнами до березня 2025 року. Але, вже на інших умовах.
Зміни до Спецзакону для біженців в Польщі у 2024 році
Уряд Польщі планує зміну умов перебування українців з 30.06.2024. Офіційно, станом на березень 2024 року, перебування українських біженців продовжено до 30 червня. До цього ж дня діють попередні умови.
А вже від 1 липня 2024 року правила збираються змінити наступним чином:
1. За виїзд в Україну навіть на один день – скасування статусу УКР і права на легальне подальше перебування у Польщі. Наразі ж діє правило виїзду до 30-ти днів
2. Допомогу новоприбулим до Польщі іх отримання PESEL UKR можуть скасувати. Ідея виплати 300 злотих полягала у підтримці людей, яким раптово довелося залишити свою країну, рятуючись від війни
3. Планується перевірка осіб із наявною заборгованістю перед ZUS у виплатах. Адже виявилось, що багато українців не покривають половину витрат на проживання і харчування у колективних центрах
4. Чиновники вважають, що необхідно посилити систему пільг для дітей, хворих і людей з інвалідністю. Пропонується скасувати повністю статтю про грошове забезпечення на проживання та харчування, оскільки паралельно існує положення про соцдопомогу
Візія разом із вами продовжує слідкувати за новинами та повідомленнями з офіційних джерел. У разі продовження біженства у Польщі ми обов’язково про це напишемо.
Доброго вечора) підскажіть як перевірити чи є статус укр? І чи якщо в мене закінчується віза наступного місяця ,чи можу я перебувати в Польщі, чи маю робити нову візу?
Доброго вечора. В нашій статті ми відповіли на ваше питання. А щодо візи. Якщо у вас дійсний статус, то віза тоді не потрібна. Якщо ж ні, та вам треба їздити за межі Польщі, то так, можна відкрити річну візу 😉
Доброго дня. Я втратила укр Пестель, була в Україні 35 днів, чи можу їхати до Польщі по біометричні? Щиро дякую.
Доброго дня. Це людський фактор. Можуть не пропустити на кордоні в такому випадку. Тоді доведеться чекати 90 днів відновлення безвізу або ж відкрити візу на рік щоб одразу поїхати.
Для консультації +380990915128 (вайбер, телеграм)
Питання. Була в Польщі був явки Песель , виїхали в Україну перебуваю тут вже більше 30 днів , Дія Пл автоматично вийшла після 30 днів , чи можно заїхати знов у Польщу тільки з загран паспортом.Без додаткових заяв і документів.
Можуть не пропустити на кордоні назад до Польщі в такому випадку. Тоді доведеться чекати 90 днів відновлення безвізу в Україні або ж відкрити візу на рік щоб одразу поїхати.
Для консультації +380990915128 (вайбер, телеграм)
Привіт, підкажіть будь ласка зараз щоб вʼїхати у Польщу достатньо мати закордонний паспорт+Diia.pl у додатку mObywatel? (поїздка менше 30 днів у Україну з Польщі)
Так, перед виїздом обов’язково актуалізуйте ваші дані mObywatel. І по приїзду в Україну бажано також, щоб не було проблем на кордоні
Добрий день! Підкажіть будь ласка, мені 64 роки, проживала 9 місяців в окупації, після деокупації селища в 2022 році виїхала в більш безпечне місце. В 2023 році я приїжджала до Польщі в гості до родичів на 28 днів. В 2024 році населений пункт в якому я мешкала почали обстрілювати, і 08.06.2024 року я виїхала до Польщі та звернулася до УЖЕНДу для оформлення песеля зі статусом Укр, але мені було відмовлено у звʼязку з тим що я після 24.02.2022 року вже перетинала кордон, та видано песель NUE. Чи можу я змінити песель на статус UKR?
Доброго дня. Вибачте, але ми візова агенція в Україні. До оформлення песелю УКР не маємо жодного відношення відповідно. Рішення та видачу відповідних документів приймає Уженд у справах іноземців у Польщі
А якщо необхідно буде перетнути польський кордон (виїхати і виїхати) осінню 2024, то можна після цього буде уперше податися на PESEL в’їхавши у Польщу з України через наприклад місяць?
Пробувати не заборонено. А чи дадуть захист – це вже залежить від працівників Уженду