Тимчасовий захист продовжено до 30.05.2025. Поправки у Спецзаконі підписані президентом Польщі. Які зміни почнуть діяти від 1 липня 2024 року
| | | |

Статус UKR у Польщі до 30 вересня 2025 року. Зміни до Спецзакону

10 червня 2024 року президент Республіки Польща Анджей Дуда підписав оновлений Спецзакон про допомогу українським біженцям, які прибули до країни рятуючись від війни Росії проти України.

Тим самим було офіційно продовжено дію тимчасового захисту до 30 вересня 2025 року. Інформація уже опублікована у Дзенніку Устав (Dziennik Ustaw) та вступає у силу від 1 липня 2024 року.

Розглянемо у статті поправки до Спецзакону, що вже ухвалені та які зміни чекають українців у Польщі, які перебувають під статусом УКР.

1) Легальне знаходження українських біженців у Польщі уже продовжено до 30.09.2025 року із можливістю надалі користуватися медичними та освітніми послугами, а також соціальними виплатами від ЗУСу (ZUS) на території Польщі.

2) Програми «800+» та «Добрий старт» тепер будуть доступні сім’ям лише тих дітей, котрі навчатимуться очно у закладах Польщі – садочках та школах. Це пов’язано із неможливістю перевірити чи справді дитина отримує належну базову освіту в Україні дистанційно. Але, наразі це питання відтерміновано до 2025-2026 навчальних років.

3) Українці, у котрих є дійсний статус УКР зможуть замінити його на Карту тимчасового побиту терміном дії до 3-х років. Для цього потрібно буде актуалізувати дані в системі PESEL UKR або Уженді, в якому песель УКР було отримано та скласти заяву до місцевого воєводського управління. При цьому статус УКР повинен бути дійсним станом на 04.03.2024 р. і не втрачений на момент звернення.

4) Для отримання PESEL UKR, тобто статусу захисту УКР у Польщі, тепер вимагається виключно дійсний закордонний паспорт, як документ підтвердження особи. Якщо українець отримав раніше песель УКР на підставі будь-якого іншого документу, то потрібно буде актуалізувати свої дані в Уженді за допомогою паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

5) Оформити статус UKR тепер буде можливо лише «одразу по приїзду» (niezwłocznie po przybyciu) до Польщі та виключно із території України. Скільки часу мається на увазі під «одразу» незрозуміло, а тому Візія рекомендує не зволікати зі зверненням до Уженду по приїзду у Польщу.

6) Скасування програми 40+ компенсації коштів гостинним власникам житла, які розміщували у себе біженців з України, а також одноразової допомоги новоприбулим українцям у розмірі 300 злотих.

7) Продовжено дію безвізу, національних віз та Карт сталого і тимчасового побиту. Поправка стосується лише тих осіб, у котрих термін дії вищезазначених документів закінчився у Польщі під час війни.

!! Важливим аспектом до останнього пункту є те, що подовжені документи дають право легального перебування лише на території дії захисту, тобто у Польщі. Права подорожувати ні до інших країн Євросоюзу або поза ним, чи навіть до України немає!

Для можливості подорожей до інших країн та до України потрібно буде відкрити нову польську візу, отримати наступну Карту побуту або ж оформити песель UKR.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *