Одруження, розлучення за кордоном
| |

Як українцям одружитись або розлучитись за кордоном?

Так як багато наших громадян виїхали через війну з України на досить тривалий термін, питання одруження чи розлучення за кордоном стає все більш актуальним.

Не всі зараз можуть повернутись з тих чи інших причин на батьківщину, але мають намір одружитись. Це цілком можливо зробити на території іншої держави.

Щоб одружитись за кордоном необхідно буде звернутись до закордонної дипломатичної установи, котра має право внести зміни до Державного реєстру актів цивільного стану.

Куди звернутись щоб подати заяву на реєстрацію чи розірвання шлюбу?

Найпростіше для українців одружитися на території Республіки Польща і в Німеччині. Важливо зазначити, що в країні потрібно перебувати легально, щоб подати заяву на реєстрацію чи анулювання шлюбу: маючи статус біженця UKR, національну або шенгенську візу чи перебуваючи в рамках безвізового режиму.

  • у Польщі звернутись можна в посольство України у Варшаві, також до консульств у місті Краків, Вроцлав, Любліні та Гданськ;
  • в Німеччині – до посольства в Берліні, та в консульства Гамбурга, Мюнхена, Дюссельдорфу, і Франкфурту-на-Майні;
  • також одружитись чи подати заяву на розлучення можна в Туреччині, звернувшись до у посольства Анкари, консульства в Стамбулі чи Анталії;
  • в Грузії українці можуть подати заяву до консульства у Тбілісі;
  • у Казахстані в консульстві в Астані.

Цей перелік міст та країн в подальшому буде доповнюватись.

Також варто нагадати, що в українців раніше з’явилась можливість подати заяву онлайн за допомогою додатку Дія. В Дії в розділі «Сім’ї» можна обрати місце, час, зал, де проводитиметься церемонія укладання шлюбу. Це звісно значно спрощує бюрократичний процес, але не звільняє від особистого візиту в ДРАЦСі в Україні.

Як відбувається процедура одруження українців за кордоном?

Засвідчити укладання шлюбу консул зможе тих українців, котрі перебувають поза територією України легально і мають в паспорті відповідний штамп про перетин кордону. Обоє бажаючих одружитись подають заяву у консульство особисто за встановленим зразком.

Якщо через певні причини один із майбутнього подружжя не може бути присутнім особисто в дипломатичній установі для подання заяви, то це може зробити Довірена особа, маючи на руках попередньо підписану і судово завірену заяву та, власне, довіреність від заявника.

Сама церемонія реєстрації через Довірену особу неможлива. Вимагається присутність обох з майбутнього подружжя.

  • Щоб подати заяву про укладання шлюбу потрібен перш за все буде закордонний паспорт громадянина України;
  • Якщо чоловік чи жінка раніше вже перебували в шлюбі, то повинні обов’язково мати з собою документи, які засвідчують розірвання раніше зареєстрованого шлюбу. Свідоцтво про анулювання шлюбу, або про смерть чоловіка чи дружини;
  • Буде потрібна і копія свідоцтва про народження;
  • Якщо відповідно до Кодексу про сім’ю та піклування належить – дозвіл від суду на вступ у шлюб;
  • Також для реєстрації одруження буде потрібно підписати згоду обох сторін.

Церемонія реєстрації шлюбу зазвичай проводиться через місяць після подання заяви, але через вагомі причини може бути скорочена.

Погоджуючи з чоловіком та жінкою, консул призначає дату і час проведення реєстрації згідно 32ої статті Сімейного кодексу України. В день реєстрації в консульстві видається Свідоцтво про одруження в присутності наречених та свідків, якщо такі є присутніми.

Якщо один із подружжя чи обоє прийняли рішення про зміну прізвища, тоді на першій сторінці паспорту поставлять відповідний штамп, а паспорт належить замінити протягом місяця в зв’язку із зміною прізвища.

Як відбувається процедура розірвання шлюбу за кордоном?

Українське консульство за кордоном має підставим для розірвання шлюбу, якщо чоловік або дружина легально перебувають на території країни і мають штамп про перетин кордону. Підставою для анулювання шлюбу є:

  • Заява чоловіка чи дружини, якщо другий з подружжя є визнаним безвісти зниклим, визнаний недієздатним, був засудженим за скоєння злочину терміном більше ніж на 3 роки;
  • Заява обох з подружжя за відсутності неповнолітніх дітей;
  • Судове рішення про анулювання шлюбу;

Скасування шлюбу консульством на підставі судового рішення проводиться в разі реєстрації цього шлюбу в ДРАЦСі України.

Документи, які слід подати до дипломатичної установи є наступними:

  • оригінал закордонного паспорту;
  • оригінал судового рішення України про скасування шлюбу, яка має законну підставу;
  • документ про оплату консульського збору;
  • Свідоцтво про реєстрацію шлюбу. В разі його відсутності подається затребуваний дублікат;
  • документ, який засвідчує оплату держмита на встановлену судом.

Розірвання шлюбу проводиться незалежно від наявності майнових спорів. Розірвання шлюбу на підставі взаємної згоди може відбуватись як за присутності обох, та і за відсутності одного з подружжя. Якщо чоловік чи дружина бажають повернути своє попереднє прізвище, то про це слід повідомити письмово у заяві на розірвання шлюбу.

В разі випадків, що можуть ускладнити процес розірвання шлюбу, наприклад, наявність неповнолітніх дітей, чи майнові суперечки, потрібно звернутись до адвоката з розлучень. Він допоможе вирішити спірні питання в досудовому порядку, надасть повний кваліфікований супровід та захистить інтереси клієнта.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *