Виїзд чоловіків за кордон у 2024 році. Які потрібні документи?
Через війну Росії проти України запроваджено режим воєнного стану. У зв’язку із цим діє заборона на перетин кордону чоловіків із 18 до 60 років, як превентивна міра для забезпечення захисту цілісності та суверенності держави.
У поточному 2024 році категорії чоловіків, котрі мають право виїжджати з України не змінились. Але, введено більш ретельні перевірки при перетині кордону через махінації, зловживання, фіктивні документи тощо.
Основний перелік документів для виїзду за кордон у 2024 році
Для перетину кордону з України як і раніше при собі буде потрібно мати:
- внутрішній український паспорт;
- закордонний̆ паспорт;
- наявність днів безвізу чи візи;
- медична страховка подорожуючих за кордоном;
- поліс страхування на авто − Зелена карта у разі подорожі на своєму ТЗ;
- свідоцтво про народження для неповнолітніх дітей
Проте, чоловіки, які підлягають перетину кордону у час війни повинні мати для цього також додаткові документи залежно від підстави звільнення від мобілізації.
- ВАЖЛИВО: Майже для всіх «виїзних» категорій чоловіків потрібно надати на пункті пропуску Довідку із ТЦК та облікові документи із відстрочкою від мобілізації.
Розглянемо детальніше яким категоріям чоловіків можна виїздити у 2024 році і який перелік додаткових документів потрібно буде надати.
Чоловіки, котрі звільнені від служби по стану здоров’я
При перетинанні кордону чоловіку цієї категорії необхідно також надати крім Довідки із ТЦК (Територіальний Центр Комплектування) та облікових документів із відстрочкою від мобілізації, також Довідку про наявність інвалідності чи про Рішення медкомісії про військову непридатність.
Важливим є той нюанс, що чоловіки із обмеженою придатністю до служби виїздити за межі України не можуть допоки діє воєнний стан в Україні.
Чоловіки із тимчасовою непридатністю у військовій службі
При виїзді за кордон потрібно мати при собі Довідку про наявність інвалідності або висновок від ВЛК, котрий засвідчує, що чоловік не можу нести військову службу у термін до півроку та підлягають повторній медичної комісії після завершення цього терміну.
Чоловіки з інвалідністю 1, 2 і 3 груп
Чоловіки, які мають інвалідність 1-3 групи повинні мати при собі довідку 157-1/о та Посвідчення інваліда. Плюс до того, потрібне пенсійне посвідчення, у якому буде зазначена належна людині соцдопомога.
Документ про наявність інвалідності має бути виданий виключно на території Україні. Закордонне посвідчення для перетину кордону не підійде.
Супроводжуючі осіб з інвалідністю 1 і 2 груп або хворіючого родича
На кордоні потрібно буде надати заключення лікаря, яке підтверджене медичною комісією лікарів. А також документи, як засвідчують родинні зв’язки з особою.
Виїхати за кордон чоловік може лише разом з особою з інвалідністю чи хворим. У самостійному перетині кордону буде відмовлено, навіть якщо чоловік надасть усі необхідні для цього документи.
Крім того, це стосується навіть тих осіб, що їдуть за кордон доглядати за хворими родичами першої лінії чи дружиною.
Чоловіки, котрі є багатодітними батьками 3-х та більше малолітніх дітей
Крім основного вище вказаного списку документів багатодітні батьки повинні мати із собою Свідоцтва про народження кожного з дітей, документ, який засвідчує, що чоловік справді є багатодітним батьком. Також Свідоцтво про шлюб чи про його розірвання.
Мова звісно йде лише про неповнолітніх дітей. Крім того, на кордоні можуть попросити засвідчення фінансового забезпечення дітей – витяги з рахунків, довідка із місця працевлаштування, Запрошення на роботу.
Чоловіки, котрі є батьками-одинаками
Якщо чоловік ростить самотужки неповнолітню дитину, то він також має право перетинати кордон. У такому разі необхідні такі додаткові документи: Свідоцтво про народження малолітньої дитини, Рішення про позбавлення батьківських прав матері або ж Свідоцтво про її смерть чи Довідка про те, що матір дитини вважається зниклою безвісти або ж померлою.
Чоловіки із посвідкою про постійне місце проживання за кордоном
Це може бути, наприклад, Карта резидента ЄС або Карта сталого побиту у Польщі. Наявність постійного місця побуту за кордоном повинне бути вказано у паспорті виїжджаючого.
Військові чоловіки, котрі виїздять з України із метою лікування, у відпустку чи на військові навчання
У випадках виїзду у відпустку потрібен буде дозвіл із військової частини з чітко вказаним терміном і зворотні квитки на батьківщину.
Для лікування чи реабілітації поза межами України військовому потрібно буде мати скерування на лікування, лист від Міністерства Здоров’я України про прийом військовослужбовця на лікування іноземним закладом охорони здоров’я.
В разі поїздки на військове закордонні навчання документи для цієї мети надає військова частина, котра скеровує військовослужбовця.
Водії міжнародних перевезень, далекобійники
Компанія, на яку працює чоловік-водій повинна мати обов’язково відповідну Ліцензію на здійснення міжнародних перевезень. Також дані про цю компанію-перевізника повинні бути зафіксовані в інформаційній системі Укратрансбезпеки.
У самого чоловіка має також бути водійське посвідчення відповідної категорії для водіїв пасажироперевезень, код 95 для водіїв вантажних транспортних засобів.
Чоловіки, що займаються волонтерською діяльністю
Водії, котрі є волонтерами та займаються вантажоперевезенням гуманітарної допомоги або товарів та медичних вантажів для ЗСУ мають мати Дозвіл Міністерства інфраструктури міських/обласних ОВА на термін до півроку.
Також зараз діє система Шлях, яка регулює та спрощує процедуру виїзду волонтерів за кордон.
Працівники залізниці, морських та авіаперевезень
Чоловіки-залізничники, моряки, льотчики, які працюють саме на міжнародних перевезеннях крім загальних документів для виїзду за кордон повинні мати Договір із роботодавцем, в якому зазначено саме ця посада. Запрошення на роботу від компанії, яка має намір офіційно працевлаштувати чоловіка.
Виїзд за кордон спортсменів і їх тренерів
Для перетину кордону з метою тренувань або на змагання потрібен відповідний дозвіл, рішення Міністерства Молоді і спорту, в якому дана особа буде зазначена як учасник спортивної події.
Чоловіки, які є діячами культури
Чоловіки актори, ведучі, співаки для перетину кордону повинні мати відповідний Дозвіл від Міністерства Культури України, офіційне Запрошення, запит від іноземної сторони на участь у благодійних заходах із метою збору грошей та просування іміджу України у світі.
Окрім вищезазначених категорій чоловіків право на виїзд також мають працівники Дипломатичних установ України за кордоном та Державні Службовці із відповідними документами про необхідність службового відрядження.
У разі необхідності консультації, документів для перетину кордону чи відкриття національної візи у Польщу звертайтесь до Візії у зручний для Вас спосіб.