Запрошення для візи в Польщу: Освядчення. Як отримати робоче Oświadczenie?
На сьогодні Республіка Польща все ще залишається однією з найпопулярніших країн для українських заробітчан. Робота в Польщі є привабливою через безпосереднє сусідство з Україною, схожість культур, велику кількість робочих місць і відносно просту процедуру отримання національної робочої візи.
Власне, станом на 2024 рік, отримати довгострокову робочу візу є найпростішим саме до Польщі. Ключовим документом для отримання такої візи є Освядчення про намір доручити виконання роботи іноземцю (Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi).
У цій статті ми з вами розглядаємо, що таке Освядчення, як його отримати, та які кроки слід пройти для отримання робочої візи до Польщі.
Що таке робоче Освядчення (Oświadczenie)?
Освядчення про намір доручити виконання роботи іноземцю — це документ, який роботодавець або ж потенційний роботодавець у Польщі отримує для працевлаштування громадянина іншої країни, зокрема для українця. Освядчення є важливим кроком для отримання національної робочої візи типу D терміном на 1 рік. Звісно ж Oświadczenie також дає право іноземцю працювати на території Польщі до 365 днів у році.
Для багатьох українців Освядчення стало основним способом легального працевлаштування в Польщі, оскільки цей документ не потребує складних процедур в його отриманні та тривалих бюрократичних процесів. Роботодавець подає заявку на Освядчення до місцевого Уженду праци, після чого українець може звернутись до Консульства Польщі для отримання робочої візи
Для чого потрібне Освядчення?
Основна роль Освядчення — підтвердити, що польський роботодавець має намір найняти вас на роботу. Це своєрідне запрошення, яке роботодавець видає для оформлення візи працівнику чи кандидату у працівники.
Важливо зазначити, що Освядчення прив’язане до конкретного роботодавця і конкретної вакансії.
Якщо працівник вирішить змінити місце роботи, новий роботодавець повинен оформити нове Освядчення.
Проте, польська робоча віза оформлена по одному Запрошенні не анулюється у разі зміни вами місця праці, звільнення та отримання нового Запрошення від іншої фірми тощо.
*По трудовому закону Польщі ви маєте змогу змінювати роботодавця протягом терміну дії річної візи скільки вам потрібно на відміну від Карти побуту.
Як і де отримати робоче Запрошення для візи?
Процес отримання Освядчення є досить простим і складається з кількох основних етапів:
- Знайти роботодавця в Польщі
Першим і найважливішим кроком є пошук роботодавця, який готовий працевлаштувати іноземця. Це можна зробити самостійно через інтернет або через агентства з працевлаштування. Найбільш популярні галузі для працевлаштування українців у Польщі — це сільське господарство, будівництво, виробництво, логістика та сфера послуг. Можна скористатись державною Центральною Базою Пропозицій Праці, не звертаючись особисто до польської Біржі праці: (http://oferty.praca.gov.pl). Пошук пропозицій роботи також можливий за допомогою спеціального офіційного застосунку ePraca (доступно для Android, а також iOS). Кожного дня у базі оновлюються дані і розміщено зазвичай біля 70 тисяч вакансій. - Роботодавець подає заявку на Освядчення
Після того як ви домовились із польським роботодавцем, наступним кроком буде, власне, оформлення Освядчення. Він повинен подати запит онлайн до місцевого Центру зайнятості, Уженду праци (Powiatowy Urząd Pracy). У заявці роботодавець зазначає ваші персональні дані, інформацію про умови праці, тривалість контракту та вид діяльності. - Отримання Освядчення
Центр зайнятості перевіряє подану інформацію від фірми чи фізичної особи, котра запрошує на роботу працівника. Якщо все в порядку, то зазвичай протягом 5-14 робочих днів видає Освядчення працедавцю. Також онлайн, на електронну пошту організації. По його отриманні фірма передає його вам для подальшого оформлення робочої візи.
Подача документів на робочу візу у Польщу
Після отримання Освядчення ви можете оформити робочу візу типу D терміном на 1 рік. Подача документів відбувається зараз за попередньої реєстрації до Візового центру Польщі в Україні, який називається TLS Contact та знаходиться у Львові. Оформити візу у Польщу можливо як особисто у призначений день по реєстрації так і без особистої присутності, тобто поштою.
Для цього необхідно зареєструватись на їхньому сайті та зібрати відповідний пакет документів, до якого входить:
- Закордонний паспорт із ксерокопією. У разі наявності 2 чи більше паспортів, потрібно подавати усі дійсні;
- Заповнена і зареєстрована попередньо анкета для отримання візи;
- Освядчення від роботодавця у 2-х екземплярах. Зараз вони в своїй більшості видаються онлайн, тобто електронні документи, які необхідно роздрукувати;
- Також оплачений електронний страховий поліс, що діє на території ЄС, відповідає всім вимогам Консульства Польщі та оформлений виключно на платформі візового центру IN24;
- Паспорт громадянина України внутрішній із ксерокопією;
- 2 Фотографії, які відповідають вимогам 3,5*4,5 см із розташуванням 80% вашого обличчя на ньому;
- Квитанція сплати сервісного збору, а у разі поштового подання на візу також і кур’єрської доставки документів.
Звертаючись до агенції Візія ви маєте змогу обрати яким чином вам буде краще подати документи – особисто чи поштою, отримати фахову консультацію щодо наявних вже у вас документів.
А також: наші спеціалісти заповнять і зареєструють вашу анкету до Візового центру, оформлять візове страхування, здійснять оплату необхідних візових зборів замість вас, та, звичайно, подадуть заяву на візу без вашої особистої присутності у Львові за такого бажання.
Після подачі документів Візовий центр перевіряє та перенаправляє їх на розгляд у Консульство Польщі, котре зараз єдине діюче в Україні, також знаходиться у Львові за адресою: вул. Івана Франка, 108.
Віза зазвичай розглядається 5-8 робочих днів. Якщо все оформлено правильно, а також ваше Запрошення з роботи є дійсним та відповідає всім вимогам (нижче про це також поговоримо), то ви отримуєте робочу візу і можете легально в’їжджати до Польщі для роботи на основі Освядчення.
*Варто пам’ятати, що по польській візі ви маєте змогу легально працювати лише на території Польщі! Всі інші варіанти − це лише на ваш розсуд, відповідальність та прийняття виникнення можливих неприємностей, таких як анулювання візи або ж навіть заборона в’їзду на територію ЄС.
Вимоги до робочого запрошення для відкриття візи у Польщу
Робоче Освядчення, як основний документ для отримання робочої візи у Польщу перевіряється Консульством на дотримання стандартів, котрі діють на момент оформлення візи, а саме:
- Реєстраційний номер PUP (Повітового Уженду праци). Номер POOS/……/… та QR-код. Їх можна знайти вгорі на Запрошенні. Якщо ви отримали запрошення без цього номеру, то вона вважається ще незареєстрованим в Уженді та поки недійсним;
- Дані фірми роботодавця: Назва організації, юридична адреса, телефон, електронна адреса. Також реєстраційний номер фірми в полі: NIP або REGON. Перевірити дані фірми, котра запрошує в Освядченні за номером NIP чи REGON можна за цим посиланням;
- Відомості по вакансії: Адреса виконання роботи, посада згідно класифікатора професій, кількість робочих годин у місяць або тиждень (повинна бути повна ставка 1/1) та актуальна «на сьогодні» заробітна плата;
- Дати терміну дії Запрошення. Освядчення наразі видаються терміном на 1-3 роки. Якщо запрошення вам видали на 2 чи 3 роки, то по ньому можна буде знову відкрити візу на наступний рік. Але лише у разі, якщо воно не буде скасовано фірмою, наприклад, у разі звільнення чи неявки до праці. Якщо не приступити до роботи, то переважно роботодавець анульовує Запрошення через 1-2 місяці. Проте, це може бути індивідуально.
Приклад робочого Запрошення на візу в Польщу
Які документи потрібні для оформлення робочого Запрошення у Польщу?
Роботодавець, який бажає оформити Освядчення для відкриття візи українцю, повинен подати заявку до місцевого центру зайнятості. Потрібні будуть такі документи:
- Заява з інформацією про організацію та кандидата на вакансію або вже наявного у нього працівника;
- Копія документу, що засвідчують особу працівника − закордонний паспорт;
- Якщо людина вже працює, то подається Договір або письмову угоду про умови праці.
Як тільки роботодавець подасть усі необхідні документи, центр Уженд праци розглядатиме заявку і, в разі її схвалення, видасть Освядчення.
Що робити якщо Запрошення недійсне чи анульоване?
Якщо ви бажаєте відкрити візу у Польщу, або ж уже перетинаєте неодноразово кордон по діючій візі, але виникли сумніви чи запрошення ще актуальне, то цей момент важливо уточнити у самого роботодавця, тобто фірми, котра видала вам запрошення. Адже зачасту лише їм відомо чи подали заявку в Уженд на скасування робочого Запрошення чи ні.
Проте є кілька випадків, коли ви можете самостійно дізнатись чи ваше Запрошення дійсне чи уже ні:
- Першим фактором, що вказує на 100% недійсність Запрошення є те, що вже просто закінчився його термін, котрий був у ньому зазначений. Перевірте кінцеву дату у самому запрошенні;
- Другий фактор, який вказує на недійсне Освядчення про який ви також повинні знати − це якщо ви не працювали в даного роботодавця зовсім або ж звільнились. Тоді фірма просто зобов’язана була його анулювати. Адже за вас тоді організація не сплачує податки державі.
Якщо виявиться, що запрошення є вже неактуальним, анульованим, то для відкриття візи або перетину кордону вам необхідно звернутись за новим Освядченням до теперішнього роботодавця. Інакше вас можуть не пропустити на кордоні до Польщі чи, в гіршому випадку, можуть анулювати саму візу при перетині кордону у разі виявлення факту недійсності запрошення.
У відкритті візи у Польщу також буде відмовлено у разі подання пакету документів на підставі вже анульованого запрошення. Адже консульство Польщі в Україні має доступ до реєстру запрошень, що видаються Ужендом праци. Щоб уникнути можливої відмови варто звернутись за уточненням цього питання. до роботодавця і в разі факту анулювання – оформити нове Освядчення на візу
Висновки
Освядчення про намір доручити виконання роботи іноземцю — це один із найзручніших та найшвидших способів отримати робочу візу до Польщі. Цей документ дає можливість працівникам з України легально працювати в Польщі рік. Процедура його оформлення є простою і доступною та вимагає небагато часу і зусиль, що робить його популярним серед роботодавців і працівників.
Якщо ви плануєте працевлаштуватися в Польщі та отримати робочу візу, агенція Візія допоможе вам на кожному етапі — від пошуку роботи, оформлення робочого запрошення для відкриття візи − до реєстрації у Візовий центр та подання документів поштою, без особистої присутності.