Як записати дитину до школи у Польщі
Через війну в Україні та вимушений переїзд до Польщі наразі на території країни навчається у школах та садках близько 187 тисяч наших маленьких громадян. Тому, напередодні Міжнародного дня захисту дітей пропонуємо ознайомитись із правилами вступу до 1 класу, переведення з української до польської школи, а також правами школярів.
Поділ системи освіти у Польщі є досить схожим з українським, проте має свої відмінності:
- Дошкільна освіта для дітей від 0 до 3-х років – ясла. І садочки – від 3-х до 6-ти років;
- Початкова освіта першого етапу для дітей 1-3 класів, другого етапу − 4-8 класи;
- Середня освіта являє собою загальноосвітні ліцеї, технікуми, поліцеальні школи та ін. Зазвичай навчання триває 3-4 роки;
- Вища освіта – це бакалаврат, що триває 3 роки, магістратура – 5-6 років, докторантура – 2-4 роки.
Отже, як відбувається запис дитини у 1 клас польської школи?
- Перш за все для звернення потрібно обрати школу, яка знаходиться найближче до місця проживання дитини.
- Далі необхідно подати заяву щодо зарахування. Вона заповнюється на польській мові і подається в електронному вигляді або ж особисто у секретаря школи. Для подання заяви будуть необхідні документи одного з батьків, дитини, паспорти та PESEL або PESEL UKR.
- Після подання заяви рішення про зарахування дитини приймає директор учбового закладу. По закону початкова школи повинна прийняти дитину обов’язково, а вже початкова середня може відмовити у вступі, якщо вільні місця відсутні.
Важливим аспектом є те, що діти з обмеженими можливостями та особливими потребами у навчанні вступають до спецшкіл − szkoły specjalne. Допомогу у виборі та вступі до такої школи батькам надасть місцева адміністрація − urząd gminy.
Як відбувається переведення дитини з української до польської школи?
- Першим кроком буде збір необхідних документів з України. До цих документів відноситься шкільний атестат, табель за попередній навчальний рік, а посеред поточного навчального року – скани журналу успішності (перекладати документи НЕ потрібно);
- За відсутності таких документів і неможливості їх отримати з України потрібно скласти заяву про кількість повних завершених навчальних років, рівень оцінок дитини. В заяві має бути зазначена назва попереднього навчального закладу в Україні;
- Далі необхідно обрати школу згідно місця проживання дитини в Польщі та вияснити наявність вільних місць;
- В разі їх відсутності місцева адміністрація посприяє у виборі найоптимальнішого варіанту;
- Наступним кроком є подання заяви про зарахування на польській мові. Подача можлива в електронному форматі або особисто у кабінеті секретаря навчального закладу. Будуть необхідні документи одного з батьків, дитини, паспорти та PESEL або PESEL UKR;
- У разі наявності в дитини серйозних захворювань чи звільнення від відвідування уроків фізкультури треба принести довідку від українського чи польського лікарів.
Підготовка дітей до школи чи ліцею
При поданні заяви до школи чи ліцею в Польщі, в разі недостатнього володіння польською мовою дитині може бути рекомендовано поступити до класу на один нижче ніж в Україні. Особливо це стосується випускного в Польщі 8 класу школи, адже після нього діти здають вступні екзамени, в котрі включена і польська мова.
Якщо це діти біженців з України, то уже в багатьох польських школах є спеціальні підготовчі відділи та класи для наших школярів, котрі не володіють польською мовою.
Там викладається математика, інформатика, малювання, праця, іноземні мови, фізкультура, але найбільше годин приділяється вивченню саме польської мови. На всіх уроках обов’язково присутній асистуючий вчитель-перекладач з України. Він допоможе дитині пристосуватись до нових умов та швидше освоїти новий матеріал і мову. Через рік або менше навчання в спеціалізованому класі школярів перенаправлять у польські класи згідно віку.
Які права мають українські учні у Польщі?
- Навчання абсолютно для усіх учнів від 7-ми до 18-ти років, котрі знаходяться у Польщі є обов’язковим та безкоштовним;
- Дитина має право на вступ навіть не володіючи польською мовою!;
- При незнанні польської мови учень з України має право на безкоштовні спеціальні уроки польської мови на території школи або ж вступ до підготовчого відділу чи спецкласу, якщо такі школою організовані;
- Школярі мають право на безкоштовні заняття з репетитором від школи по різних програмних предметах;
- Діти біженців, а також їх батьки мають можливість скористатись безкоштовною допомогою шкільного психолога за потреби;
- Польща наразі надає учням грошову допомогу за програмою «Добрий старт» з початком кожного навчального року для закупівлі дитині усього необхідного для початку навчання.
Для консультації чи підготовки документів для отримання навчальної візи у Польщу звертайтесь до агенції “Візія” зручним способом.