Біженство
|

Зміни в законодавстві для громадян України в Польщі в 2023 році

В даній статті підсумуємо важливі зміни в польському законодавстві, які стосуються українців в Польщі в 2023 році.

Поговоримо про те, до чого потрібно бути готовим українцям, що вже перебувають в Польщі з 2022 року, а також тим громадянам, які тільки планують поїздку в цьому році. Поправки в законодавстві уже станом на початок року підтримані Сеймом і очікують затвердження президента Анджея Дуди:

1. Відбулися зміни в законі Про допомогу громадянам України, які стосуються обов’язкового отримання PESEL.

Отже, крім того, що кожен українець, котрий претендує на допомогу повинен оформити PESEL, змінились і терміни подачі заявки. Зараз це лише 30 днів замість 90та від моменту перетину кордону. Ті громадяни, що приїхали до Польщі уже, але ще PESEL не оформляли також повинні це зробити в 30-ти денний термін від дня затвердження поправки до закону. Також ті українці, котрі перебувають в Польщі легально ще до початку війни матимуть змогу законно залишатись ще до 24 серпня 2023 року.

2. Обов’язковим буде також профіль для підприємців всіх форм власності і незалежно від кількості працівників на Платформі електронних послуг Закладу соціальних страхувань  – ZUS.

3. Відбудуться зміни до виплат від ZUS для українців, які претендуватимуть на сімейну допомогу.

 Важливим є те, що ZUS буде надано доступ до реєстру Прикордонної служби. Отже, заклад матиме всю інформацію про перетини кордону, порушення, штрафи та інші важливі аспекти стосовно громадянина України.

4. Наступна зміна вже досить «наробила шуму» серед українських громадян ще в минулому році. Вона стосується нових правил проживання в місцях тимчасового розміщення наших біженців. А саме, можливості проживати безкоштовно лише 120 днів від моменту прибуття до Польщі.

Надалі потрібно буде сплачувати 50% від вартості помешкання, але не більше 40 злотих за добу.  А уже починаючи від травня 2023 року громадяни, що проживатимуть більше ніж 180 днів повинні будуть сплачувати 75%.

Категорії громадян які будуть звільненні від оплат, це: діти, інваліди, пенсіонери, вагітні, матері, що виховують дитину до 1 року, опікуни 3х або більше дітей.

5. Можливість виїзду в Україну складатиме термін до 30ти днів. В разі недотримання українець втрачає статус  захисту та права на допомогу. Статус по поверненні в Польщу можна буде спробувати поновити, хоча гарантувати на жаль, цього Вам вже не зможуть.

Замість цього можна оформити документ Dia.pl (при наявності у Вас PESEl саме зі статусом UKR), який надасть змогу перетинати кордон необмежено без візи, за аналогом безвізового режиму.

Задля уникнення Вами проблем на кордоні хочемо наголосити, що цей документ дає право перетинати кордон в зоні Шенгену тільки 90 днів протягом півріччя, як і безвіз !

Які ж зміни діють уже зараз з початком нового 2023 року?

  1. Мінімальна заробітня плата вже складає 3490 злотих брутто. За одну робочу годину 22,80 злотих. А з липня 2023 року становитиме  за годину 23,50 злотих
  2. Також збільшились розміри соціальних стипендій ректорами польських ВНЗ до 1294 злотих нетто. Плюс до цього тепер більше студентів зможе претендувати на цю стипендію.

Не забуваймо, що зараз ситуація динамічно змінюється і пристосовується під теперішні реалії воєнного часу, тому при виникненні питань радимо звернутись до нас телефоном чи в месенджерах для одержання актуальної інформації  в потрібний Вам проміжок часу!

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

16 коментарів

    1. Потрібно взяти з фірми оновлене, виправлене запрошення, Освячення. З урахуванням актуальної зарплати. Або ж зробити нове. І тоді подати документи на апеляцію або заново подати до візового центру.
      Звертайтесь, допоможемо розібратись. +380990915128

  1. Добрий день, маю таке питання. Я з двома дітьми в Польщі з березня 2022.
    Маємо песелі. У дітей загран паспорта вже прострочені.
    Нам треба повернутися назад в Україну на кілька днів
    Чи пустять дітей через кордон вертаючись із тими паспортами?

    1. Добро дня. Паспорти потрібно або продовжити, модна в Польщі, або ж оформити нові. З простроченими можуть бути проблеми на кордоні. На нашій практиці завертали людей в такому випадку

  2. Добрый день.
    Подскажите пожалуйста, сейчас въезд в Польшу осуществляется по обычному паспорту или необходимо делать загранпаспорт?

    1. Заїхавши по безвізу чи туристичній візі на 3 місяці працювати можна. В Польщі це не заборонено

  3. Добрий день!
    Якщо знаходились у Польщі один рік, ми вже не можемо поїхати в будь-яку країну Євросоюзу.
    На який термін треба поїхати в Украіну, щоб поновити 90 днів як для туриста по безвізу (90 зі 180)?

    1. Доброго дня. Так, якщо вернутись по безвізу, то 90 днів коридор в Україні. Простіше відкрити візу на рік і їздити куди потрібно протягом року. В такому разі не потрібно чекати коридор. Візу можна відкрити зараз і без присутності.
      Звертайтесь за консультацією +380990915128 (viber, telegrаm)

  4. Приіхала до Польші за 10 днів до початку війни по робочій візі , вона закінчилася , безвіз теж ще у почвтку січня . До Украіни не виіджала . Питання : чи відкриють мені візу , не депортують ?

    1. Перебування в Польщі наразі продовжено до 23.08.2023 через війну в Україні. Але щоб вільно пересуватись в Україну і назад чи до інших країн та не чекати коридор 90 днів в Україні потрібно відкрити візу на рік. Зараз це просто зробити, швидко а головне ще до виїзду з Польщі. Звертайтесь, допоможемо

  5. Доброго дня, підкажіть будь-ласка чи можна отримати pesel ukr в Польщі якщо до цього часу завершилася дія тимчасового захисту в іншій державі ЄС? Дякую

    1. ДОброго дня. На жаль, ні. Польський уряд вніс поправки до Спецзакону, які унеможливли отримати статус після прихистку в іншій країні